DX30-100P(50)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DX30-100P(50)
Manufacturer
Hirose
Description
IDC CONN 100POS PLUG
Stock
284
In Stock :
284
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Centronics Connectors
Contact Pattern :
RECTANGULAR
RoHS Status :
RoHS Compliant
Shell Finish :
Silver
Wire Size (Max) :
28 AWG
Pitch :
1.27mm
Mounting Type :
CABLE
Contact Style :
CENTRONIC
Contact Finish - Mating :
AU
Reliability :
COMMERCIAL
Max Operating Temperature :
85°C
Factory Lead Time :
10 Weeks
HTS Code :
Insulator Color :
Black
Total Number of Contacts :
100
Published :
2012
Wire Size (Min) :
30 AWG
Body/Shell Style :
PLUG
Flammability Rating :
UL94 V-0
Dielectric Withstanding Voltage :
424VAC V
Mounting Option 1 :
LOCKING
Insulation Resistance :
250mOhm
Number of Positions :
100
Rated Current (Signal) :
0.5A
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated AC :
125V
Reach Compliance Code :
Unknown
Contact Material :
COPPER ALLOY
Reference Standard :
UL
Current Rating :
500mA
Min Operating Temperature :
-55°C