DX30A-50P(50)
Mfr.Part #
DX30A-50P(50)
Description
IDC CONN 50POS PLUG
Stock
67
In Stock :
67
Centronics Connectors
Termination :
IDC
Voltage - Rated AC :
125V
Max Voltage Rating (AC) :
125V
Reliability :
COMMERCIAL
Published :
2012
ECCN Code :
EAR99
Current Rating :
500mA
Reach Compliance Code :
Unknown
Number of Ports :
1
Total Number of Contacts :
50
Wire Size (Min) :
30 AWG
Mounting Option 1 :
LOCKING
RoHS Status :
RoHS Compliant
Dielectric Withstanding Voltage :
424VAC V
Mounting Type :
CABLE
Body/Shell Style :
PLUG
Insulation Material :
PBT
Wire Size (Max) :
28 AWG
Number of Terminations :
50
Contact Finish - Mating :
AU
HTS Code :
Max Current Rating :
500mA
Pitch :
1.27mm
Contact Style :
CENTRONIC
Reference Standard :
UL
Min Operating Temperature :
-55°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Finish :
Silver
Length :
38.23mm
Rated Current (Signal) :
0.5A
Connector Type :
TELECOM AND DATACOM CONNECTOR
Depth :
17.2mm
Housing Material :
Zinc
Insulation Resistance :
250mOhm
Contact Plating :
Gold
Insulator Color :
Black
Contact Material :
COPPER ALLOY
Max Operating Temperature :
85°C