DW-39-19-F-S-990
Mfr.Part #
DW-39-19-F-S-990
Description
CONN HDR 39POS 0.1 STACK T/H
Black
Contact Gender :
Male
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Total Number of Contacts :
39
Length - Overall Pin :
1.330 33.782mm
Number of Positions :
39
UL Flammability Code :
94V-0
Length - Stack Height :
0.990 25.146mm
Length - Post (Mating) :
0.230 5.842mm
3.00μin 0.076μm
Pitch :
0.100 2.54mm
Length - Tail :
0.110 2.794mm
Datasheets
DW-39-19-F-S-990
Flex Stack, DW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 39 Positions Black