DW-30-07-G-S-200
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DW-30-07-G-S-200
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN HDR 30POS 0.1 STACK T/H
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
JESD-609 Code :
e4
Length - Overall Pin :
0.430 10.922mm
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Pbfree Code :
yes
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0μin 0.25μm
UL Flammability Code :
94V-0
MIL Conformance :
No
Termination :
Solder
IEC Conformance :
No
Mount :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Filter Feature :
DIN Conformance :
Color :
Black
Number of Positions :
30
Mounting Type :
Through Hole
Pitch :
0.100 2.54mm
Mixed Contacts :
Gender :
Male
Option :
GENERAL PURPOSE
Number of Rows :
1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length - Post (Mating) :
0.120 3.048mm
Contact Material :
Phosphor Bronze
Total Number of Contacts :
30
Factory Lead Time :
3 Weeks
Length - Stack Height :
0.200 5.080mm
Length - Tail :
0.110 2.794mm
Series :
Flex Stack, DW
Packaging :
Bulk
Connector Type :
BOARD STACKING CONNECTOR
Datasheets
DW-30-07-G-S-200
Samtec, Inc. DW-30-07-G-S-200
Flex Stack, DW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 30 Positions Black