DW-36-20-T-S-920
Mfr.Part #
DW-36-20-T-S-920
Description
CONN HDR 36POS 0.1 STACK T/H TIN
Total Number of Contacts :
36
MIL Conformance :
No
Mount :
Through Hole
Connector Type :
BOARD STACKING CONNECTOR
Series :
Flex Stack, DW
Length - Stack Height :
0.920 23.368mm
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Length - Overall Pin :
1.130 28.702mm
Solder
Number of Rows :
1
Black
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Material :
Phosphor Bronze
Gender :
Male
Pitch :
0.100 2.54mm
Bulk
Number of Positions :
36
Length - Tail :
0.110 2.794mm
Mixed Contacts :
Length - Post (Mating) :
0.100 2.540mm