DW-36-15-S-S-340
Mfr.Part #
DW-36-15-S-S-340
Description
CONN HDR 36POS 0.1 STACK T/H
Solder
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
30.0μin 0.76μm
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Pitch :
0.100 2.54mm
Length - Tail :
0.110 2.794mm
Length - Post (Mating) :
0.180 4.572mm
Length - Stack Height :
0.340 8.636mm
Length - Overall Pin :
0.630 16.002mm
Datasheets
DW-36-15-S-S-340
Flex Stack, DW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 36 Positions Black