DW-36-14-S-S-765
Mfr.Part #
DW-36-14-S-S-765
Description
CONN HDR 36POS 0.1 STACK T/H
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Length - Tail :
0.110 2.794mm
Pitch :
0.100 2.54mm
Length - Post (Mating) :
0.555 14.097mm
Length - Overall Pin :
1.430 36.322mm
DIN Conformance :
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
30.0μin 0.76μm
Length - Stack Height :
0.765 19.431mm
Published :
Datasheets
DW-36-14-S-S-765
Flex Stack, DW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 36 Positions Black