DW-36-13-G-S-1010
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DW-36-13-G-S-1010
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN HDR 36POS 0.1 STACK T/H
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Gender :
Male
IEC Conformance :
No
Length - Stack Height :
1.010 25.654mm
Length - Overall Pin :
1.230 31.242mm
JESD-609 Code :
e4
Series :
Flex Stack, DW
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0μin 0.25μm
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Length - Post (Mating) :
0.110 2.794mm
Packaging :
Bulk
MIL Conformance :
No
Contact Material :
Phosphor Bronze
Number of Rows :
1
Connector Type :
BOARD STACKING CONNECTOR
Option :
GENERAL PURPOSE
Pitch :
0.100 2.54mm
Total Number of Contacts :
36
Color :
Black
Mounting Type :
Through Hole
Length - Tail :
0.110 2.794mm
Termination :
Solder
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Number of Positions :
36
Mount :
Through Hole
DIN Conformance :
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
3 Weeks
Mixed Contacts :
Filter Feature :
Datasheets
DW-36-13-G-S-1010
Flex Stack, DW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 36 Positions Black