DW-36-11-T-S-552
Mfr.Part #
DW-36-11-T-S-552
Description
CONN HDR 36POS 0.1 STACK T/H TIN
Length - Stack Height :
0.552 14.021mm
Length - Post (Mating) :
0.268 6.807mm
Pitch :
0.100 2.54mm
DIN Conformance :
Length - Tail :
0.110 2.794mm
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Length - Overall Pin :
0.930 23.622mm
MIL Conformance :
Datasheets
DW-36-11-T-S-552
Flex Stack, DW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 36 Positions Black