DW-36-11-T-S-245
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DW-36-11-T-S-245
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN HDR 36POS 0.1 STACK T/H TIN
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Packaging :
Bulk
Mixed Contacts :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Material :
Phosphor Bronze
Factory Lead Time :
3 Weeks
Termination :
Solder
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Filter Feature :
No
JESD-609 Code :
e3
Number of Rows :
1
Length - Stack Height :
0.245 6.223mm
Gender :
Male
MIL Conformance :
Mount :
Through Hole
Total Number of Contacts :
36
Length - Post (Mating) :
0.575 14.605mm
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Color :
Black
Connector Type :
BOARD STACKING CONNECTOR
IEC Conformance :
Series :
Flex Stack, DW
Length - Tail :
0.110 2.794mm
Number of Positions :
36
Length - Overall Pin :
0.930 23.622mm
DIN Conformance :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mounting Type :
Through Hole
Pitch :
0.100 2.54mm
Datasheets
DW-36-11-T-S-245
Flex Stack, DW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 36 Positions Black