DW-36-10-T-S-375
Mfr.Part #
DW-36-10-T-S-375
Description
CONN HDR 36POS 0.1 STACK T/H TIN
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Length - Overall Pin :
0.830 21.082mm
Length - Post (Mating) :
0.345 8.763mm
Not Applicable
JESD-609 Code :
e3
Length - Stack Height :
0.375 9.525mm
Pitch :
0.100 2.54mm
Length - Tail :
0.110 2.794mm
Termination :
Solder
Published :
Mounting Type :
Through Hole
Filter Feature :
DIN Conformance :
Datasheets
DW-36-10-T-S-375
Flex Stack, DW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 36 Positions Black