DW-36-10-T-S-370
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DW-36-10-T-S-370
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN HDR 36POS 0.1 STACK T/H TIN
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Connector Type :
BOARD STACKING CONNECTOR
Length - Tail :
0.110 2.794mm
Gender :
Male
Pitch :
0.100 2.54mm
Contact Material :
Phosphor Bronze
Factory Lead Time :
3 Weeks
Series :
Flex Stack, DW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Number of Positions :
36
Pbfree Code :
yes
Length - Overall Pin :
0.830 21.082mm
IEC Conformance :
No
Termination :
Solder
Mixed Contacts :
No
MIL Conformance :
Mount :
Through Hole
Color :
Black
Length - Stack Height :
0.370 9.400mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Rows :
1
Option :
GENERAL PURPOSE
DIN Conformance :
Total Number of Contacts :
36
Length - Post (Mating) :
0.350 8.890mm