DW-36-09-G-S-415
Mfr.Part #
DW-36-09-G-S-415
Description
CONN HDR 36POS 0.1 STACK T/H
Pitch :
0.100 2.54mm
Contact Material :
Phosphor Bronze
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0μin 0.25μm
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Length - Tail :
0.110 2.794mm
JESD-609 Code :
e4
Length - Stack Height :
0.415 10.541mm
Length - Post (Mating) :
0.205 5.207mm
Length - Overall Pin :
0.730 18.542mm
Datasheets
DW-36-09-G-S-415
Flex Stack, DW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 36 Positions Black