DW-36-09-G-S-375
Mfr.Part #
DW-36-09-G-S-375
Description
CONN HDR 36POS 0.1 STACK T/H
Length - Post (Mating) :
0.245 6.223mm
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0μin 0.25μm
Phosphor Bronze
Published :
JESD-609 Code :
e4
Length - Stack Height :
0.375 9.525mm
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Length - Overall Pin :
0.730 18.542mm
Length - Tail :
0.110 2.794mm
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Pitch :
0.100 2.54mm
Datasheets
DW-36-09-G-S-375
Flex Stack, DW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 36 Positions Black