DW-36-07-T-S-210
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DW-36-07-T-S-210
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN HDR 36POS 0.1 STACK T/H TIN
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Termination :
Solder
IEC Conformance :
No
Connector Type :
BOARD STACKING CONNECTOR
JESD-609 Code :
e3
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Material :
Phosphor Bronze
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Length - Post (Mating) :
0.110 2.794mm
Series :
Flex Stack, DW
Mixed Contacts :
No
Length - Stack Height :
0.210 5.334mm
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Through Hole
Length - Overall Pin :
0.430 10.922mm
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Total Number of Contacts :
36
Packaging :
Bulk
Number of Rows :
1
Number of Positions :
36
Gender :
Male
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Factory Lead Time :
3 Weeks
MIL Conformance :
Color :
Black
DIN Conformance :
Length - Tail :
0.110 2.794mm
Pitch :
0.100 2.54mm
Filter Feature :
Datasheets
DW-36-07-T-S-210
Flex Stack, DW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 36 Positions Black