DW-32-20-S-S-790
Mfr.Part #
DW-32-20-S-S-790
Description
CONN HDR 32POS 0.1 STACK T/H
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Mounting Type :
Length - Overall Pin :
1.130 28.702mm
Length - Post (Mating) :
0.230 5.842mm
Length - Stack Height :
0.790 20.066mm
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Bulk
Number of Positions :
32
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
30.0μin 0.76μm
Connector Type :
BOARD STACKING CONNECTOR
Total Number of Contacts :
32
JESD-609 Code :
e3
Contact Material :
Phosphor Bronze
Mount :
Not Applicable
Number of Rows :
1
Pitch :
0.100 2.54mm
Gender :
Male
Length - Tail :
0.110 2.794mm
Option :
GENERAL PURPOSE
Series :
Flex Stack, DW
Datasheets
DW-32-20-S-S-790
Flex Stack, DW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 32 Positions Black