DW-32-12-G-S-710
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DW-32-12-G-S-710
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN HDR 32POS 0.1 STACK T/H
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
DIN Conformance :
No
Length - Overall Pin :
1.030 26.162mm
Pitch :
0.100 2.54mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Color :
Black
JESD-609 Code :
e4
Length - Tail :
0.110 2.794mm
Pbfree Code :
yes
Gender :
Male
Connector Type :
BOARD STACKING CONNECTOR
Length - Stack Height :
0.710 18.034mm
Option :
GENERAL PURPOSE
Number of Positions :
32
IEC Conformance :
No
MIL Conformance :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Mount :
Through Hole
Total Number of Contacts :
32
Contact Material :
Phosphor Bronze
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0μin 0.25μm
Series :
Flex Stack, DW
Factory Lead Time :
3 Weeks
Number of Rows :
1
Termination :
Solder
Filter Feature :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Length - Post (Mating) :
0.210 5.334mm
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Mixed Contacts :
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
DW-32-12-G-S-710
Flex Stack, DW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 32 Positions Black