DW-31-10-G-S-590
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DW-31-10-G-S-590
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN HDR 31POS 0.1 STACK T/H
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Option :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Through Hole
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Length - Stack Height :
0.590 14.986mm
IEC Conformance :
No
Total Number of Contacts :
31
Length - Overall Pin :
0.830 21.082mm
Contact Material :
Phosphor Bronze
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0μin 0.25μm
Number of Rows :
1
Color :
Black
Termination :
Solder
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
MIL Conformance :
No
Packaging :
Bulk
Length - Post (Mating) :
0.130 3.302mm
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e4
Series :
Flex Stack, DW
Number of Positions :
31
Mixed Contacts :
Mounting Type :
Through Hole
Connector Type :
BOARD STACKING CONNECTOR
Factory Lead Time :
3 Weeks
Filter Feature :
Gender :
Male
DIN Conformance :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Pitch :
0.100 2.54mm
Length - Tail :
0.110 2.794mm
Datasheets
DW-31-10-G-S-590
Flex Stack, DW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 31 Positions Black