DW-30-20-S-S-865
Mfr.Part #
DW-30-20-S-S-865
Description
CONN HDR 30POS 0.1 STACK T/H
Total Number of Contacts :
30
Number of Rows :
1
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Mount :
Through Hole
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Gender :
Male
Length - Tail :
0.110 2.794mm
Length - Overall Pin :
1.130 28.702mm
Contact Material :
Phosphor Bronze
No
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
30.0μin 0.76μm
Length - Post (Mating) :
0.155 3.937mm
Published :
Length - Stack Height :
0.865 21.971mm
Mixed Contacts :
Mounting Type :
Through Hole
Option :
GENERAL PURPOSE
Number of Positions :
30
Pitch :
0.100 2.54mm
Connector Type :
BOARD STACKING CONNECTOR
Series :
Flex Stack, DW
Datasheets
DW-30-20-S-S-865
Flex Stack, DW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 30 Positions Black