DW-30-14-S-S-920
Mfr.Part #
DW-30-14-S-S-920
Description
CONN HDR 30POS 0.1 STACK T/H
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Length :
76.2mm
Filter Feature :
No
JESD-609 Code :
e3
Option :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Housing Material :
Polyester
Mounting Type :
Through Hole
Connector Type :
BOARD STACKING CONNECTOR
Min Operating Temperature :
-55°C
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Color :
Black
Number of Positions :
30
Termination :
Solder
Gender :
Male
Orientation :
Straight
Depth :
2.54mm
Length - Overall Pin :
1.430 36.322mm
MIL Conformance :
Length - Post (Mating) :
0.400 10.160mm
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
30.0μin 0.76μm
IEC Conformance :
DIN Conformance :
Series :
Flex Stack, DW
Total Number of Contacts :
30
Pitch :
0.100 2.54mm
Contact Material :
Bronze
Published :
Radiation Hardening :
Pbfree Code :
yes
Max Operating Temperature :
125°C
Length - Stack Height :
0.920 23.368mm
Length - Tail :
0.110 2.794mm
Number of Rows :
1
Datasheets
DW-30-14-S-S-920
Flex Stack, DW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 30 Positions Black