DW-30-13-L-S-700
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DW-30-13-L-S-700
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN HDR 30POS 0.1 STACK T/H
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Length - Post (Mating) :
0.420 10.668mm
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0μin 0.25μm
DIN Conformance :
No
Pitch :
0.100 2.54mm
Mounting Type :
Through Hole
Total Number of Contacts :
30
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Factory Lead Time :
3 Weeks
Pbfree Code :
yes
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Gender :
Male
Termination :
Solder
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Positions :
30
Connector Type :
BOARD STACKING CONNECTOR
UL Flammability Code :
94V-0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Color :
Black
Mixed Contacts :
No
Length - Tail :
0.110 2.794mm
Filter Feature :
Length - Overall Pin :
1.230 31.242mm
Length - Stack Height :
0.700 17.780mm
MIL Conformance :
Number of Rows :
1
Series :
Flex Stack, DW
IEC Conformance :
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Datasheets
DW-30-13-L-S-700
Flex Stack, DW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 30 Positions Black