DW-30-12-S-S-740
Mfr.Part #
DW-30-12-S-S-740
Description
CONN HDR 30POS 0.1 STACK T/H
No
Gender :
Total Number of Contacts :
30
JESD-609 Code :
e3
IEC Conformance :
Contact Material :
Phosphor Bronze
Length - Overall Pin :
1.030 26.162mm
Length - Tail :
0.110 2.794mm
Pitch :
0.100 2.54mm
Length - Stack Height :
0.740 18.796mm
Length - Post (Mating) :
0.180 4.572mm
Option :
GENERAL PURPOSE
Mount :
30.0μin 0.76μm
Number of Positions :
30
MIL Conformance :
Datasheets
DW-30-12-S-S-740
Flex Stack, DW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 30 Positions Black