DV18-250MB-CY
Mfr.Part #
DV18-250MB-CY
Description
CONN QC TAB 18-22AWG 0.250 CRIMP
Stock
133
In Stock :
133
Feature :
Butted Seam
Material :
Copper
Length :
24.9mm
Body Material :
Copper
Gender :
Male
Radiation Hardening :
No
Width - Tab :
0.250 6.35mm
Tab Thickness :
0.032 0.81mm
Wire Gauge (Min) :
18 AWG
Length - Overall :
0.980 24.89mm
Terminal Type :
Standard
Free Hanging (In-Line)
Factory Lead Time :
4 Weeks
Weight :
141.747616g
Published :
2005
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Insulation Material :
Vinyl
Insulation Diameter :
0.154 (3.91mm)
Wire Gauge (Max) :
22 AWG
Contact Material :
Insulation :
Non-Mating End Insulated
Depth :
7.87mm