DSR15U600-G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DSR15U600-G
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
TO-220-2
Datasheet
Download
Description
DIODE SMD
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Diode Type :
Standard
Series :
DIODESTAR™
Current - Average Rectified (Io) :
15A
Reverse Recovery Time (trr) :
35 ns
Capacitance @ Vr, F :
80pF @ 4V, 1MHz
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50 µA @ 600 V
Package / Case :
TO-220-2
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
2.4 V @ 15 A
Mounting Type :
Through Hole
Package :
Tube
Supplier Device Package :
TO-220AC
Operating Temperature - Junction :
-65°C ~ 175°C
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Product Status :
Obsolete
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
600 V
Datasheets
DSR15U600-G
Diodes Incorporated DSR15U600-G
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 2.4 V @ 15 A -65°C ~ 175°C 50 µA @ 600 V TO-220-2 Through Hole
DSR15U600-G Overview
DSR15U600-G Features
DSR15U600-G Applications
There are a lot of Diodes
DSR15U600-G applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB