DSR120PS12
Mfr.Part #
DSR120PS12
Manufacturer
XP Power
Description
AC-DC DIN RAIL POWER SUPPLY 120W
Manufacturer :
XP Power
Product Category :
Approval Agency :
CB, CE, cURus, cULus, TUV
Efficiency :
89.5%
Type :
Enclosed
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Power (Watts) :
120W
Feature :
Adjustable Output, Universal Input
Factory Lead Time :
19 Weeks
Series :
DSR120 (120W)
Voltage - Input :
85V~264VAC
Mounting Type :
DIN Rail
Minimum Load Required :
No
Number of Outputs :
1
Voltage - Isolation :
3kV
Applications :
Industrial, ITE (Commercial)
Operating Temperature :
-25°C~70°C With Derating
Size / Dimension :
4.47Lx1.26W x 4.88 H 113.5mmx32.0mmx124.0mm
Voltage - Output 1 :
12V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current - Output (Max) :
10A