DSPIC33FJ64MC804-I/PT
Mfr.Part #
DSPIC33FJ64MC804-I/PT
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
44-TQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 44TQFP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Microchip
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Number of External Interrupts :
3
Instruction Set Architecture :
RISC
Number of UART Channels :
2
Device Core Size :
16(b)
Qualification Status :
Not Qualified
ROM (words) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
ECCN Code :
3A991.A.2
Mounting :
Surface Mount
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Width :
10mm
Package Shape :
Square
Power Supplies :
3.3 V
JESD-609 Code :
e3
Length :
10mm
Published :
Number of Serial I/Os :
2
Number of I/Os :
35 I/O
Number of Timers/Counters :
5
Base Part Number :
DSPIC33FJ64MC804
Rad Hardened :
No
RAM Size :
16K x 8
Clock Freq :
40(MHz)
Operating Supply Voltage :
3.3V
Reach Compliance Code :
Compliant
Series :
dsPIC™ 33F
DAC Resolution :
10
Qualification :
AEC-Q100
Number of SPI Channels :
Interface Type :
CAN/I2C/SPI/UART
Terminal Position :
QUAD
Number of DMA Channels :
8
Data Bus Width :
16b
Mount :
Surface Mount
Integrated Cache :
No
Number of I/O Lines :
35
Terminal Pitch :
0.8mm
Core Size :
16-Bit
Number of Timers :
5
Base Product Number :
DSPIC33FJ64MC804
Program Memory Size :
64KB 64K x 8
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Pbfree Code :
yes
Typical Operating Supply Voltage :
3.3 V
PWM Channels :
yes
Supply Current-Max :
76 mA
Package :
Tray
Operating Temp Range :
-40C to 85C
On Chip Program ROM Width :
24
MSL :
MSL 3 - 168 hours
Temperature Grade :
Industrial
Height :
1mm
Product Type :
DSP - Digital Signal Processors and Controllers
Format :
FLOATING-POINT
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, POR, PWM, QEI, WDT
Tradename :
dsPIC
Operating Supply Voltage (Min) :
2.25/3(V)
Has ADC :
Package Type :
TQFP
Mounting Style :
SMD/SMT
Maximum Expanded Memory Size :
64KB
Seated Height-Max :
1.2 mm
Programmable :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Supply Voltage (Max) :
2.75/3.6(V)
Supply Voltage :
3.3V
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Program Memory Type :
Flash
Supplier Device Package :
44-TQFP (10x10)
RoHS :
Details
Low Power Mode :
Factory Lead Time :
10 Weeks
Number of Terminations :
44
On Chip Data RAM Width :
16
HTS Code :
Total Internal Ram Size :
16KB(kB)
Number of Cores :
1 Core
Number of Pins :
44
Boundary Scan :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
JESD-30 Code :
S-PQFP-G44
Package / Case :
44-TQFP
Product Category :
Digital Signal Processors and Controllers - DSP, DSC
Bit Size :
16
Data Converter :
A/D 9x10b/12b; D/A 6x16b
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Number of Terminals :
Operating Temperature (Min) :
-40C
Radiation Hardening :
Oscillator Type :
Internal
Dimensions :
10 x 10 x 1mm
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~3.6V
Core Processor :
dsPIC
Speed :
40 MIPs
ROM Programmability :
Flash
Pin Count :
Number of I2C Channels :
1
Product :
DSCs
DMA Channels :
Device Core :
Operating Supply Voltage (Typ) :
2.5/3(V)
RAM (bytes) :
# I/Os (Max) :
35
Frequency :
40MHz
Watchdog Timer :
Packaging :
Tray
DAC Channels :
Lead Free :
Lead Free
Density :
512 kb
Terminal Form :
Gull wing
Maximum Operating Temperature :
+85 °C
Product Status :
Active
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Mounting Type :
Memory Size :
64KB
EEPROM Size :
RAM (words) :
Operating Temperature Classification :
Industrial
Minimum Operating Temperature :
-40 °C