DSPIC33FJ64MC710-I/PT
Mfr.Part #
DSPIC33FJ64MC710-I/PT
Package / Case
100-TQFP
Description
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 100TQFP
Stock
118
In Stock :
118
Microcontrollers
Lead Free :
Lead Free
RAM (words) :
8192
Data Converters :
A/D 24x10b/12b
RAM Size :
16K x 8
Connectivity :
CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Mount :
Width :
12 mm
ECCN Code :
3A991.A.2
Product Status :
Active
Power Supplies :
3.3 V
Base Part Number :
DSPIC33FJ64MC710
Speed :
32 MHz
Brand :
Terminal Pitch :
0.4mm
Format :
FIXED-POINT
Pin Count :
100
Package / Case :
100-TQFP
Number of I/Os :
85 I/O
Interface Type :
CAN/I2C/SPI/UART
Memory Size :
64KB
Interfaces :
CAN/I2C/SPI/UART
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~3.6V
REACH SVHC :
No SVHC
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Number of I/O Lines :
85
Microchip
Memory Type :
Gull wing
Density :
512 kb
Package :
Tray
Min Supply Voltage :
3 V
Number of Timers/Counters :
9
Factory Lead Time :
14 Weeks
Series :
dsPIC™ 33F
Number of Terminals :
100
Operating Supply Voltage :
3.3V
40
Max Operating Temperature :
85 °C
Supply Voltage :
3.3V
Product :
DSCs
Max Frequency :
40 MHz
JESD-30 Code :
S-PQFP-G100
e3
Max Supply Voltage :
3.6 V
Number of Programmable I/O :
85
Data Converter :
A/D 24x10/12b
Interface :
CAN, I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
Core Architecture :
Seated Height-Max :
1.2 mm
Published :
2007
RoHS :
Details
Height Seated (Max) :
1.2mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
ROM Programmability :
Frequency :
40MHz
Packaging :
Tray
Supplier Device Package :
100-TQFP (12x12)
Pbfree Code :
Min Operating Temperature :
-40 °C
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 2 years ago)
Number of I/O :
Number of Bits :
16
Program Memory Size :
64KB 64K x 8
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Length :
12mm