DSPIC33FJ64MC510-I/PF
Mfr.Part #
DSPIC33FJ64MC510-I/PF
Package / Case
100-TQFP
Description
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 100TQFP
Packaging :
Tray
Speed :
32 MHz
Series :
dsPIC™ 33F
DMA Channels :
260
Microchip Technology Inc
Radiation Hardening :
Terminal Pitch :
0.5mm
Data Converter :
A/D 24x10/12b
Pin Count :
100
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Operating Supply Voltage :
3.3V
Lead Free :
Lead Free
Number of I/O :
85
Number of Terminations :
100
Connectivity :
CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Package :
Tray
Power Supplies :
3.3 V
Number of I/O Lines :
85
Factory Lead Time :
18 Weeks
Internal
Core Architecture :
16
Max Frequency :
40 MHz
Surface Mount :
Terminal Form :
Gull wing
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Supplier Device Package :
100-TQFP (14x14)
Length :
14mm
Base Product Number :
DSPIC33FJ64MC510
Base Part Number :
DSPIC33FJ64MC510
Surface Mount
JESD-30 Code :
S-PQFP-G100
Width :
14 mm
Min Supply Voltage :
3 V
Mount :
Core Processor :
Format :
FIXED-POINT
HTS Code :
Frequency :
40MHz
Number of Terminals :
Min Operating Temperature :
-40 °C
EEPROM Size :
Max Operating Temperature :
85 °C
Has ADC :
Package / Case :
100-TQFP
Supply Voltage :
3.3V
Memory Type :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~3.6V
Height Seated (Max) :
1.2mm
Program Memory Size :
64KB 64K x 8
Number of Programmable I/O :
Max Supply Voltage :
3.6 V
Data Converters :
A/D 24x10b/12b
Seated Height-Max :
1.2 mm