DSPIC33FJ64MC506T-I/PT
Mfr.Part #
DSPIC33FJ64MC506T-I/PT
Package / Case
64-TQFP
Description
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 64TQFP
Microcontrollers
Memory Type :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Max Frequency :
40 MHz
Width :
10 mm
Mounting Type :
Surface Mount
Max Supply Voltage :
3.6 V
yes
Tradename :
Speed :
32 MHz
Supplier Device Package :
64-TQFP (10x10)
RoHS :
Details
DMA Channels :
yes
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~3.6V
Product Category :
Digital Signal Processors and Controllers - DSP, DSC
Lead Free :
Lead Free
Surface Mount :
Base Part Number :
DSPIC33FJ64MC506
Number of Terminations :
64
Max Operating Temperature :
85 °C
Data Converter :
A/D 16x10b/12b
Number of I/Os :
53 I/O
MICROCONTROLLER
Height Seated (Max) :
1.2mm
Length :
10mm
Min Operating Temperature :
-40 °C
Compliant
Interfaces :
CAN/I2C/SPI/UART
Package :
Tape and Reel (TR)
Mounting Style :
SMD/SMT
Factory Lead Time :
14 Weeks
Number of I/O :
53
Brand :
Base Product Number :
DSPIC33FJ64MC506
Seated Height-Max :
1.2 mm
Number of Terminals :
64
Terminal Pitch :
0.5mm
ROM Programmability :
HTS Code :
QUAD
Core Processor :
dsPIC
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Connectivity :
CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Number of Programmable I/O :
53
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Format :
FIXED-POINT
Operating Supply Voltage :
3.3V
Data Converters :
A/D 16x10b/12b
Frequency :
40MHz
16-Bit
Microchip
Pin Count :
Core Architecture :
Power Supplies :
3.3 V
Package / Case :
64-TQFP
Memory Size :
64KB
Product Type :
DSP - Digital Signal Processors and Controllers
Number of I/O Lines :
Supply Voltage :
3.3V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA