DSPIC33FJ64MC202-I/SO
Mfr.Part #
DSPIC33FJ64MC202-I/SO
Package / Case
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 28SOIC
Terminal Position :
Dual
Supply Current-Max :
76 mA
Number of Terminals :
28
yes
Connectivity :
I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Brand :
Low Power Mode :
AEC-Q100
Density :
512 kb
Terminal Form :
Gull wing
Number of Serial I/Os :
2
Flash
Format :
FLOATING-POINT
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Interface :
I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
CPU Family :
DSPIC33
Number of Cores :
1 Core
Oscillator Type :
Internal
Number of SPI Channels :
2
Product Status :
Active
On Chip Data RAM Width :
16
ROM (words) :
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Pins :
28
Seated Height-Max :
2.65 mm
Data Converters :
A/D 6x10b/12b
Number of I/O :
21
Series :
dsPIC™ 33F
Operating Supply Voltage :
3.3V
Frequency :
40MHz
Boundary Scan :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~3.6V
Mounting Type :
Surface Mount
Number of External Interrupts :
3
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
On Chip Program ROM Width :
24
Supplier Device Package :
28-SOIC
Mount :
RAM (bytes) :
Package Shape :
RECTANGULAR
Integrated Cache :
Packaging :
Tube
DAC Channels :
Number of Timers/Counters :
5
RAM (words) :
Number of Timers :
5
Package / Case :
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
RoHS :
Details
JESD-30 Code :
R-PDSO-G28
Power Supplies :
3.3 V
Width :
7.49mm
Published :
Base Product Number :
DSPIC33FJ64MC202
Number of I2C Channels :
1
dsPIC
Number of DMA Channels :
8
Height :
2.31mm
Pbfree Code :
Number of I/Os :
21 I/O
Interface Type :
I2C/SPI/UART
Peak Reflow Temperature (Cel) :
250
Package :
Tube
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, POR, PWM, QEI, WDT
Base Part Number :
DSPIC33FJ64MC202
Length :
17.87mm
ROM Programmability :
Flash
Has ADC :
DMA Channels :
Supply Voltage :
3.3V
Factory Lead Time :
10 Weeks
Interfaces :
I2C/SPI/UART
Terminal Pitch :
1.27 mm
Number of I/O Lines :
21
Data Converter :
A/D 6x10b/12b
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Mounting Style :
SMD/SMT
RAM Size :
8K x 8
Program Memory Size :
64KB 64K x 8
Introducing Microcontrollers Microchip Technology DSPIC33FJ64MC202-I/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:28, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Package / Case:28-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Number of Terminations:28, Base Part Number:DSPIC33FJ64MC202, DSPIC33FJ64MC202-I/SO pinout, DSPIC33FJ64MC202-I/SO datasheet PDF, DSPIC33FJ64MC202-I/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology DSPIC33FJ64MC202-I/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology DSPIC33FJ64MC202-I/SO
Microcontrollers Microchip Technology DSPIC33FJ64MC202-I/SO Overview
DSPIC33FJ64MC202-I/SO Features
The DSPIC33FJ64MC202-I/SO microcontroller is equipped with an array of features that enhance its functionality and usability in complex applications. Key features include high-speed PWM modules, multiple serial communication interfaces like UART, SPI, and I2C, and 10-bit analog-to-digital converters. Its capacity for up to 40 MIPS of performance at 3.3V, along with DMA channels, enhances its efficiency and responsiveness in data-intensive operations. The microcontroller also supports extended temperature ranges, making it suitable for industrial-grade applications.