DSPIC33FJ64GP710A-I/PF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DSPIC33FJ64GP710A-I/PF
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
100-TQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 100TQFP
Stock
260
In Stock :
260
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Packaging :
Tray
Number of Timers/Counters :
9
Supply Voltage :
3.3V
DMA Channels :
yes
Min Operating Temperature :
-40 °C
Has ADC :
yes
Data Converter :
A/D 32x10b/12b
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Data Converters :
A/D 32x10b/12b
Product :
DSCs
Watchdog Timer :
Core Size :
16-Bit
Number of Programmable I/O :
85
Interfaces :
CAN/I2C/SPI/UART
Oscillator Type :
Internal
Core Processor :
dsPIC
Frequency :
40MHz
Speed :
40 MIPs
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Program Memory Size :
64KB 64K x 8
ECCN Code :
3A991.A.2
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Terminal Pitch :
0.5mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Reach Compliance Code :
Compliant
Published :
2006
Number of Pins :
100
Height Seated (Max) :
1.2mm
Package :
Tray
Bit Size :
16
Power Supplies :
3.3 V
Base Part Number :
DSPIC33FJ64GP710A
Number of Terminals :
100
DAC Channels :
No
Mounting Style :
SMD/SMT
Peripherals :
AC'97, Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT
Qualification Status :
Not Qualified
Base Product Number :
DSPIC33FJ64GP710
Surface Mount :
Terminal Position :
QUAD
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
Program Memory Type :
Flash
Length :
14mm
Terminal Form :
Gull wing
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
EEPROM Size :
Operating Supply Voltage :
3.3V
Max Supply Voltage :
3.6 V
Interface Type :
CAN/I2C/SPI/UART
Number of I/O Lines :
85
JESD-609 Code :
e3
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Supply Current-Max :
90 mA
Package Shape :
Square
JESD-30 Code :
S-PQFP-G100
Mounting Type :
Surface Mount
Memory Size :
64KB
Mount :
Pin Count :
RoHS :
Compliant
Qualification :
AEC-Q100
Interface :
CAN, I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
Series :
dsPIC™ 33F
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~3.6V
RAM (words) :
8192
Product Category :
Digital Signal Processors and Controllers - DSP, DSC
Height :
1 mm
Max Operating Temperature :
85 °C
Number of I/Os :
85 I/O
Number of Terminations :
PWM Channels :
Min Supply Voltage :
3 V
Temperature Grade :
Industrial
Lead Free :
Lead Free
Width :
14 mm
Format :
FIXED-POINT
Tradename :
dsPIC
Core Architecture :
Factory Lead Time :
15 Weeks
RAM Size :
16K x 8
Peak Reflow Temperature (Cel) :
Brand :
Data Bus Width :
16b
Memory Type :
Flash
Radiation Hardening :
No
Product Type :
DSP - Digital Signal Processors and Controllers
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Microchip
Seated Height-Max :
1.2 mm
Supplier Device Package :
100-TQFP (14x14)
ROM Programmability :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Product Status :
Active
Number of I/O :
Package / Case :
100-TQFP
HTS Code :
Max Frequency :
40 MHz