DSPIC33FJ64GP706A-E/PT
Mfr.Part #
DSPIC33FJ64GP706A-E/PT
Package / Case
64-TQFP
Description
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 64TQFP
Speed :
40 MIPs
Base Product Number :
DSPIC33FJ64GP706
RoHS :
Details
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Pin Count :
64
Base Part Number :
DSPIC33FJ64GP706A
Number of Cores :
1 Core
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Seated Height-Max :
1.2 mm
RAM (words) :
Interface Type :
CAN, I2C, SPI, UART
Interface :
CAN, I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
Product Status :
Active
16b
ROM Programmability :
Flash
Operating Supply Voltage :
3.3V
EEPROM Size :
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Memory Size :
64KB
Series :
Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33F
yes
Product :
DSCs
JESD-30 Code :
S-PQFP-G64
Temperature Grade :
Automotive
RAM Size :
16K x 8
Reach Compliance Code :
Compliant
Mount :
Microchip
Terminal Position :
QUAD
Oscillator Type :
Internal
HTS Code :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of Pins :
64
Factory Lead Time :
15 Weeks
Peripherals :
AC'97, Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT
Number of Terminations :
Data Converters :
A/D 18x10b/12b
Connectivity :
CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Terminal Pitch :
0.5mm
Number of I2C Channels :
2
Package Shape :
Square
Package :
Tray
Tradename :
dsPIC
JESD-609 Code :
e3
Number of I/O Lines :
53
Pbfree Code :
yes
Number of I/Os :
53 I/O
Qualification :
AEC-Q100
Number of Timers/Counters :
9
Height :
1.05mm
Brand :
Number of ADC Channels :
18
Product Category :
Digital Signal Processors and Controllers - DSP, DSC
Packaging :
Tray
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Frequency :
40MHz
Data Converter :
A/D 18x10b/12b
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~3.6V
ECCN Code :
3A991.A.2
Number of I/O :
53
Power Supplies :
3.3 V
DAC Channels :
No
Package / Case :
64-TQFP
Product Type :
DSP - Digital Signal Processors and Controllers
Supplier Device Package :
64-TQFP (10x10)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Terminal Form :
Gull wing
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
DMA Channels :
Supply Current-Max :
90 mA
Length :
10mm
Lead Free :
Lead Free
Program Memory Size :
64KB 64K x 8
Width :
10mm
Supply Voltage :
3.3V