DSPIC33FJ32MC302-I/SO
Mfr.Part #
DSPIC33FJ32MC302-I/SO
Package / Case
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 28SOIC
Stock
159
In Stock :
159
Microcontrollers
Operating Temperature Classification :
Industrial
Frequency :
40MHz
Maximum Operating Temperature :
+85 °C
Dimensions :
17.87 x 7.49 x 2.31mm
Terminal Position :
Dual
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Number of DMA Channels :
8
Number of External Interrupts :
3
Interface Type :
I2C/SPI/UART
40
Number of Pins :
28
Density :
256 kb
Power Supplies :
3.3 V
ROM (words) :
10922
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, POR, PWM, QEI, WDT
Core Size :
16-Bit
Operating Supply Voltage :
3.3V
Operating Temperature (Min) :
-40C
Interface :
I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
Qualification :
AEC-Q100
Operating Supply Voltage (Max) :
3.6(V)
Temperature Grade :
Industrial
Base Part Number :
DSPIC33FJ32MC302
Low Power Mode :
yes
Operating Supply Voltage (Typ) :
Rad Hardened :
No
Number of Timers :
3
Memory Size :
32kB
ECCN Code :
3A991.A.2
Package :
Tube
Boundary Scan :
yes
Program Memory Size :
32KB 32K x 8
Height :
2.31mm
Number of SPI Channels :
1
DMA Channels :
Data Converters :
A/D 6x10b/12b
CPU Family :
DSPIC33
Series :
dsPIC™ 33F
Number of Terminals :
28
RAM Size :
4K x 8
EEPROM Size :
Number of I/O :
21
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Mount :
16b
Number of I/Os :
21 I/O
Connectivity :
I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Supply Current-Max :
76 mA
Instruction Set Architecture :
RISC
Device Core :
dsPIC
Pin Count :
RAM (words) :
2048
Oscillator Type :
Internal
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Radiation Hardening :
No
Program Memory Type :
Flash
On Chip Data RAM Width :
16
HTS Code :
Package Type :
SOIC W
Supply Voltage :
3.3V
DAC Channels :
Product Type :
DSP - Digital Signal Processors and Controllers
Lead Free :
Lead Free
Product Status :
Active
Published :
Data Converter :
A/D 6x10b/12b
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Pbfree Code :
Number of Serial I/Os :
2
Number of I/O Lines :
21
Mounting Type :
Surface Mount
Programmable :
Package / Case :
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Base Product Number :
DSPIC33FJ32MC302
Number of Timers - General Purpose :
JESD-609 Code :
e3
ROM Programmability :
Flash
On Chip Program ROM Width :
24
Speed :
40 MIPs
Terminal Form :
Gull wing
Number of I2C Channels :
1
Mounting :
Supplier Device Package :
28-SOIC
Width :
7.49mm
Number of Bits :
16
Clock Freq :
40(MHz)
PWM Channels :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~3.6V
Factory Lead Time :
10 Weeks
Bit Size :
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Package Shape :
RECTANGULAR
JESD-30 Code :
R-PDSO-G28
Product Category :
Digital Signal Processors and Controllers - DSP, DSC
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Length :
17.87mm
Operating Temp Range :
-40C to 85C
# I/Os (Max) :
Integrated Cache :
Product :
DSCs
Number of UART Channels :
Operating Temperature (Max) :
85C
Mounting Style :
SMD/SMT
Operating Supply Voltage (Min) :
3(V)
REACH SVHC :
No SVHC
Typical Operating Supply Voltage :
3.3 V
RAM (bytes) :
Device Core Size :
16(b)
Terminal Pitch :
1.27 mm
Microchip
Packaging :
Tube
Maximum Expanded Memory Size :
64KB
Compliant
Format :
FLOATING-POINT
Interfaces :
I2C/SPI/UART
Number of Terminations :
Number of Cores :
1 Core
Peak Reflow Temperature (Cel) :
250
RoHS :
Details
Tradename :
Total Internal Ram Size :
4KB(kB)
Has ADC :
Seated Height-Max :
2.65 mm
Introducing Microcontrollers Microchip Technology DSPIC33FJ32MC302-I/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:28, Base Part Number:DSPIC33FJ32MC302, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:28-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Number of Terminations:28, DSPIC33FJ32MC302-I/SO pinout, DSPIC33FJ32MC302-I/SO datasheet PDF, DSPIC33FJ32MC302-I/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology DSPIC33FJ32MC302-I/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.