DSPIC33FJ32GS406T-50I/PT
Mfr.Part #
DSPIC33FJ32GS406T-50I/PT
Package / Case
64-TQFP
Description
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 64TQFP
RAM Size :
4K x 8
EEPROM Size :
Speed :
50 MIPs
Brand :
Mounting Style :
SMD/SMT
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Product Category :
Digital Signal Processors and Controllers - DSP, DSC
Number of I/O Lines :
58
Microchip
Terminal Form :
Gull wing
Bit Size :
16
Factory Lead Time :
15 Weeks
Oscillator Type :
Internal
Program Memory Size :
32KB 32K x 8
Package :
Tape and Reel (TR)
Interface :
I2C, IrDA, LIN, SCI, SPI, UART, USART, USB
DAC Channels :
No
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Qualification :
AEC-Q100
JESD-30 Code :
S-PQFP-G64
Base Part Number :
DSPIC33FJ32GS406
Published :
On Chip Program ROM Width :
8
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Data Bus Width :
16b
Seated Height-Max :
1.2 mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Format :
FLOATING-POINT
Product :
DSCs
Tradename :
dsPIC
Number of I/Os :
58 I/O
Temperature Grade :
Industrial
Data Converters :
A/D 16x10b
Series :
dsPIC™ 33F
Frequency :
50MHz
Package / Case :
64-TQFP
Supply Voltage :
3.3V
Height Seated (Max) :
1.2mm
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Connectivity :
I2C, IrDA, LINbus, SCI, SPI, UART/USART, USB
Memory Size :
32kB
Core Size :
16-Bit
Mount :
Compliant
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Width :
10 mm
Product Type :
DSP - Digital Signal Processors and Controllers
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~3.6V
Data Converter :
A/D 16x10b
Length :
10mm
PWM Channels :
Not Qualified
Has ADC :
yes
Terminal Position :
QUAD
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Package Shape :
Square
Number of I/O :
58
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, QEI, POR, PWM, WDT
Base Product Number :
DSPIC33FJ32GS406
RoHS :
Details
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
DMA Channels :
No
Number of Timers/Counters :
5
Terminal Pitch :
0.5 mm
Number of Terminals :
64
Program Memory Type :
ROHS3 Compliant
Number of Pins :
64
Operating Supply Voltage :
3.3V
Supplier Device Package :
64-TQFP (10x10)
Product Status :
Active
Power Supplies :
3.3 V
Number of Terminations :
RAM (words) :
ROM Programmability :
Flash
Screening Level :
TS 16949
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V