DSPIC33FJ256MC710T-I/PT
Mfr.Part #
DSPIC33FJ256MC710T-I/PT
Package / Case
100-TQFP
Description
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 100TQFP
Width :
12 mm
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, POR, PWM, QEI, WDT
Frequency :
40MHz
Number of Timers/Counters :
9
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~3.6V
RAM (words) :
Operating Supply Voltage :
3.3V
Terminal Position :
QUAD
Number of Programmable I/O :
85
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Pitch :
0.4mm
Power Supplies :
3.3 V
Lead Free :
Lead Free
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Max Operating Temperature :
85 °C
Length :
12mm
Max Supply Voltage :
3.6 V
Speed :
32 MHz
Program Memory Size :
256KB 256K x 8
Qualification Status :
Not Qualified
Format :
FIXED-POINT
Height Seated (Max) :
1.2mm
Data Converters :
A/D 24x10b/12b
RoHS :
Compliant
Core Architecture :
dsPIC
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Supply Voltage :
3.3V
Package :
Tape and Reel (TR)
Terminal Form :
Gull wing
Max Frequency :
40 MHz
Product Type :
DSP - Digital Signal Processors and Controllers
Reach Compliance Code :
Compliant
Connectivity :
CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Mount :
Surface Mount
Pin Count :
100
Supplier Device Package :
100-TQFP (12x12)
Factory Lead Time :
14 Weeks
Number of I/O :
85
Package Shape :
Square
Interface Type :
CAN/I2C/SPI/UART
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Number of Terminals :
100
JESD-30 Code :
S-PQFP-G100
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 2 years ago)
Base Part Number :
DSPIC33FJ256MC710
Pbfree Code :
Series :
dsPIC™ 33F
Min Supply Voltage :
3 V
Memory Type :
Flash
Min Operating Temperature :
-40 °C
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Package / Case :
100-TQFP
Base Product Number :
DSPIC33FJ256MC710
Data Bus Width :
16b
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of I/Os :
85 I/O
Number of Terminations :
Memory Size :
256KB
Seated Height-Max :
1.2 mm