DSPIC33FJ256MC710T-I/PF
Mfr.Part #
DSPIC33FJ256MC710T-I/PF
Package / Case
100-TQFP
Description
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 100TQFP
Microcontrollers
Number of Terminations :
100
Width :
14 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Core Processor :
dsPIC
Number of I/O :
85
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~3.6V
Published :
Data Bus Width :
16b
Interfaces :
CAN/I2C/SPI/UART
Temperature Grade :
Industrial
Length :
14mm
Interface Type :
CAN/I2C/SPI/UART
Reach Compliance Code :
Compliant
JESD-609 Code :
e3
Watchdog Timer :
yes
Number of Pins :
100
Program Memory Type :
Flash
Number of Cores :
1 Core
DAC Channels :
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
EEPROM Size :
Package Shape :
Square
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, POR, PWM, QEI, WDT
Mount :
Surface Mount
RAM (words) :
Oscillator Type :
Internal
Terminal Form :
Gull wing
Number of I/O Lines :
85
Frequency :
40MHz
Program Memory Size :
256KB 256K x 8
Product Status :
Active
Microchip
Radiation Hardening :
RAM Size :
30K x 8
Terminal Position :
QUAD
Product Category :
Digital Signal Processors and Controllers - DSP, DSC
Lead Free :
Lead Free
Series :
dsPIC™ 33F
yes
Qualification Status :
Not Qualified
Operating Supply Voltage :
3.3V
Base Product Number :
DSPIC33FJ256MC710
Package / Case :
100-TQFP
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Seated Height-Max :
1.2 mm
Number of Timers/Counters :
9
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Supplier Device Package :
100-TQFP (14x14)
Speed :
32 MHz
ROM Programmability :
Flash
Data Converters :
A/D 24x10b/12b
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Terminal Pitch :
0.5mm
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Supply Voltage :
3.3V
Tradename :
dsPIC
Pbfree Code :
Bit Size :
16
Memory Size :
256KB
Data Converter :
A/D 24x10/12b
Has ADC :
Number of Terminals :
Base Part Number :
DSPIC33FJ256MC710
Power Supplies :
3.3 V
Contact Plating :
Tin
JESD-30 Code :
S-PQFP-G100
Pin Count :
DMA Channels :
Interface :
CAN, I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
ECCN Code :
3A991.A.2
Height Seated (Max) :
1.2mm