DSPIC33FJ16GS402-I/SO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DSPIC33FJ16GS402-I/SO
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 28SOIC
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Length :
17.9mm
Terminal Position :
Dual
Interface Type :
I2C, SPI, UART
Pbfree Code :
yes
Data Bus Width :
16b
Seated Height-Max :
2.65 mm
Instruction Set Architecture :
C
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminals :
28
Width :
7.5mm
Lead Free :
Lead Free
Supply Voltage :
3.3V
Typical Operating Supply Voltage :
3.3 V
RoHS :
Details
Has ADC :
yes
Packaging :
Tube
Tradename :
dsPIC
Number of I/Os :
21 I/O
Published :
Format :
FIXED-POINT
Program Memory Size :
16KB 16K x 8
Density :
128 kb
Number of Cores :
1 Core
Dimensions :
17.9 x 7.5 x 2.35mm
Number of I/O Lines :
21
Base Product Number :
DSPIC33FJ16GS402
Data Converter :
A/D 8x10b
HTS Code :
Product Status :
Active
Product :
DSCs
Terminal Pitch :
1.27mm
ECCN Code :
3A991.A.2
Connectivity :
I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Temperature Grade :
Industrial
Reach Compliance Code :
Compliant
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Number of Timers/Counters :
3
Series :
dsPIC™ 33F
Height :
2.35mm
MSL :
MSL 1 - Unlimited
Radiation Hardening :
No
Package Shape :
RECTANGULAR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Number of SPI Channels :
1
Data Converters :
A/D 8x10b
Core Processor :
dsPIC
Supply Current-Max :
160 mA
Core Size :
16-Bit
Oscillator Type :
Internal
Number of Timers :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Speed :
50 MHz
Operating Supply Voltage :
3.3V
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Device Million Instructions per Second :
40MIPS
ROM Programmability :
Flash
Program Memory Type :
Flash
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power Supplies :
3.3 V
Number of I/O :
21
Product Category :
Digital Signal Processors and Controllers - DSP, DSC
Frequency :
40MHz
REACH SVHC :
No SVHC
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
PWM Channels :
Package / Case :
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Bit Size :
16
Number of UART Channels :
2
EEPROM Size :
Number of I2C Channels :
1
Numeric and Arithmetic Format :
ALU
RAM (words) :
Terminal Form :
Gull wing
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Qualification :
AEC-Q100
DAC Channels :
No
JESD-30 Code :
R-PDSO-G28
Interface :
I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
Maximum Operating Temperature :
+85 °C
Mount :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Pins :
28
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Product Type :
DSP - Digital Signal Processors and Controllers
Height Seated (Max) :
2.65mm
Interfaces :
I2C/SPI/UART
Microchip
DMA Channels :
Package :
Tube
Supplier Device Package :
28-SOIC
Pin Count :
Factory Lead Time :
6 Weeks
RAM Size :
2K x 8
Number of Terminations :
Memory Size :
16kB
Peak Reflow Temperature (Cel) :
250
Watchdog Timer :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~3.6V
Qualification Status :
Not Qualified
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Base Part Number :
DSPIC33FJ16GS402
Mounting Style :
SMD/SMT
Package Type :
SOIC
Introducing Microcontrollers Microchip Technology DSPIC33FJ16GS402-I/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:28-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:28, Number of Terminations:28, Base Part Number:DSPIC33FJ16GS402, DSPIC33FJ16GS402-I/SO pinout, DSPIC33FJ16GS402-I/SO datasheet PDF, DSPIC33FJ16GS402-I/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology DSPIC33FJ16GS402-I/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.