DSPIC33FJ12MC201T-I/SS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DSPIC33FJ12MC201T-I/SS
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 16BIT 12KB FLASH 20SSOP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Brand :
EEPROM Size :
Microchip
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Operating Supply Voltage :
3.3V
Series :
dsPIC™ 33F
Min Supply Voltage :
3 V
Max Supply Voltage :
3.6 V
RAM Size :
1K x 8
Terminal Pitch :
0.65mm
ECCN Code :
3A991.A.2
Number of Terminations :
20
Min Operating Temperature :
-40 °C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Memory Type :
Flash
Interface Type :
I2C/SPI/UART
Has ADC :
yes
Oscillator Type :
Internal
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~3.6V
Tradename :
dsPIC
Core Processor :
dsPIC
ROM Programmability :
Flash
Product Category :
Digital Signal Processors and Controllers - DSP, DSC
Terminal Position :
Dual
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Supplier Device Package :
20-SSOP
Number of Terminals :
20
Frequency :
40MHz
Number of I/O Lines :
15
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Product Status :
Active
Mounting Style :
SMD/SMT
Reach Compliance Code :
Compliant
Program Memory Size :
12KB 12K x 8
Interfaces :
I2C/SPI/UART
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Number of Timers/Counters :
3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Mount :
Surface Mount
On Chip Program ROM Width :
24
Speed :
40 MIPs
Number of Programmable I/O :
15
Supply Voltage :
3.3V
Max Operating Temperature :
85 °C
Memory Size :
12kB
ROM (words) :
Surface Mount :
yes
Bit Size :
16
Data Bus Width :
16b
Radiation Hardening :
No
Height Seated (Max) :
2mm
Interface :
I2C, IrDA, SPI, UART, USART
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Number of I/Os :
15 I/O
Qualification Status :
Not Qualified
Supply Current-Max :
90 mA
Data Converter :
A/D 4x10b
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Program Memory Type :
Product Type :
DSP - Digital Signal Processors and Controllers
Core Size :
16-Bit
Seated Height-Max :
2 mm
RAM (words) :
512
Mounting Type :
DMA Channels :
No
RAM (bytes) :
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, Motor Control PWM, QEI, POR, PWM, WDT
Base Product Number :
DSPIC33FJ12MC201
Pbfree Code :
Package Shape :
RECTANGULAR
Length :
7.2mm
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Published :
Factory Lead Time :
8 Weeks
Core Architecture :
RoHS :
Details
Package :
Tape and Reel (TR)
JESD-30 Code :
R-PDSO-G20
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Temperature Grade :
Industrial
Product :
DSCs
Number of Pins :
Height :
1.75 mm
Terminal Form :
Gull wing
Package / Case :
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Power Supplies :
3.3 V
Base Part Number :
DSPIC33FJ12MC2
Connectivity :
I2C, IrDA, SPI, UART/USART
Max Frequency :
40 MHz
Width :
5.3 mm
JESD-609 Code :
e3
Number of I/O :
Data Converters :
A/D 4x10b
Qualification :
AEC-Q100
PWM Channels :
Format :
FIXED-POINT
HTS Code :
DAC Channels :
Pin Count :
Introducing Microcontrollers Microchip Technology DSPIC33FJ12MC201T-I/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:20, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Number of Pins:20, Package / Case:20-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Base Part Number:DSPIC33FJ12MC2, DSPIC33FJ12MC201T-I/SS pinout, DSPIC33FJ12MC201T-I/SS datasheet PDF, DSPIC33FJ12MC201T-I/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology DSPIC33FJ12MC201T-I/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology DSPIC33FJ12MC201T-I/SS
Microcontrollers Microchip Technology DSPIC33FJ12MC201T-I/SS Overview
DSPIC33FJ12MC201T-I/SS Features
This microcontroller unit (MCU) offers several key features, enhancing its applicability across a broad range of applications. It boasts a 40 MHz maximum clock frequency, which facilitates rapid data processing and swift task execution. The inclusion of 12KB of flash memory allows for substantial program storage, supporting complex algorithms and software stacks. Additionally, the DSPIC33FJ12MC201T-I/SS features various peripherals such as I2C, SPI, and UART interfaces, providing ample options for communication and data exchange. Enhanced power-saving modes ensure efficiency and prolonged operation in battery-driven devices.