DSPIC33FJ128GP306A-I/PT
Mfr.Part #
DSPIC33FJ128GP306A-I/PT
Package / Case
64-TQFP
Description
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 64TQFP
Microcontrollers
Watchdog Timer :
yes
Number of I2C Channels :
2
Supply Voltage :
3.3V
Number of UART Channels :
2
Data Bus Width :
16b
Density :
1 Mb
Program Memory Size :
128KB 128K x 8
Number of Terminations :
64
Number of Terminals :
64
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Power Supplies :
3.3 V
Length :
10mm
Product Category :
Digital Signal Processors and Controllers - DSP, DSC
Interface Type :
I2C/SPI/UART
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Program Memory Type :
Flash
Radiation Hardening :
Details
Number of Ethernet Channels :
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Operating Supply Voltage :
3.3V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Package :
Tray
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Supply Current-Max :
90 mA
Base Part Number :
DSPIC33FJ128GP306A
RAM Size :
16K x 8
Format :
FIXED-POINT
Core Size :
16-Bit
Typical Operating Supply Voltage :
3 to 3.6 V
Number of Timers/Counters :
9
Product :
DSCs
Data Converters :
A/D 18x10b/12b
Number of SPI Channels :
Mount :
SMD/SMT
Factory Lead Time :
15 Weeks
Reach Compliance Code :
Compliant
Published :
Data Converter :
A/D 18x10b/12b
Number of ADC Channels :
18
Dimensions :
10 x 10 x 1.05mm
Lead Free :
Lead Free
Core Processor :
dsPIC
Tradename :
dsPIC
Has ADC :
ECCN Code :
3A991.A.2
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Number of Timers :
9
JESD-30 Code :
S-PQFP-G64
RAM (words) :
Terminal Pitch :
0.5mm
Width :
10mm
Speed :
40 MIPs
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Number of PWM Channels :
8
Series :
dsPIC™ 33F
PWM Channels :
8
Interfaces :
I2C/SPI/UART
Oscillator Type :
Internal
Terminal Form :
Gull wing
Pin Count :
Surface Mount :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
DMA Channels :
JESD-609 Code :
e3
EEPROM Size :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Grade :
Industrial
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Family Name :
dsPIC33F
Packaging :
Tray
Maximum Operating Temperature :
+85 °C
Device Core :
Instruction Set Architecture :
RISC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~3.6V
Seated Height-Max :
1.2 mm
Qualification Status :
Not Qualified
Number of Cores :
1 Core
DAC Channels :
No
Connectivity :
I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Supplier Device Package :
64-TQFP (10x10)
Number of Pins :
Height :
1.05mm
Mounting Type :
Package / Case :
64-TQFP
Microchip
Number of I/Os :
53 I/O
Package Type :
TQFP
Number of I/O :
53
Frequency :
40MHz