DSPIC33FJ06GS101A-I/P
Mfr.Part #
DSPIC33FJ06GS101A-I/P
Package / Case
18-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC MCU 16BIT 6KB FLASH 18DIP
Stock
112
In Stock :
112
Microcontrollers
Number of Cores :
1 Core
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
On Chip Data RAM Width :
16
Product Category :
Digital Signal Processors and Controllers - DSP, DSC
Number of Pins :
18
On Chip Program ROM Width :
24
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Tube
Power Supplies :
3.3 V
Frequency :
40MHz
Number of I/Os :
13 I/O
Published :
2009
Package / Case :
18-DIP (0.300, 7.62mm)
RAM (words) :
128
Length :
22.86 mm
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Lead Free :
Lead Free
Number of Serial I/Os :
1
Boundary Scan :
yes
Operating Supply Voltage :
3.3V
Speed :
40 MIPs
Number of Terminals :
18
Microchip
Number of Terminations :
ROM (words) :
2048
Nominal Supply Current :
25mA
Interfaces :
I2C/SPI/UART
Qualification :
AEC-Q100
RoHS :
Details
Series :
dsPIC™ 33F
Product Type :
DSP - Digital Signal Processors and Controllers
Number of External Interrupts :
3
Qualification Status :
Not Qualified
Tradename :
dsPIC
Supply Current-Max :
125 mA
Number of ADC Channels :
6
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Product :
DSCs
JESD-609 Code :
e3
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
CPU Family :
DSPIC33
Temperature Grade :
Industrial
RAM Size :
256 x 8
Interface :
I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
Terminal Pitch :
2.54 mm
EEPROM Size :
Number of Timers :
2
Factory Lead Time :
6 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Brand :
Supply Voltage :
3.3V
Base Product Number :
DSPIC33FJ06GS101
Package :
Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~3.6V
Data Converters :
A/D 6x10b
DAC Channels :
No
Integrated Cache :
Terminal Form :
THROUGH-HOLE
Address Bus Width :
16b
Product Status :
Active
RAM (bytes) :
256
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Connectivity :
I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
JESD-30 Code :
R-PDIP-T18
Seated Height-Max :
5.33 mm
Base Part Number :
DSPIC33FJ06GS101A
Number of Timers/Counters :
2
PWM Channels :
Surface Mount :
Mounting Style :
Through Hole
Package Shape :
RECTANGULAR
Memory Size :
6kB
Number of I/O :
13
HTS Code :
Terminal Position :
Dual
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
5.33mm
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
ROM Programmability :
Flash
Data Converter :
A/D 6x10b
Number of I/O Lines :
13
Reach Compliance Code :
Compliant
Program Memory Size :
6KB 2K x 24
Core Size :
16-Bit
REACH SVHC :
No SVHC
Low Power Mode :
DMA Channels :
Width :
7.24 mm
Density :
48 kB
Watchdog Timer :
Supplier Device Package :
18-PDIP
Mounting Type :
Introducing Microcontrollers Microchip Technology DSPIC33FJ06GS101A-I/P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:18, Package / Case:18-DIP (0.300, 7.62mm), Number of Terminations:18, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Base Part Number:DSPIC33FJ06GS101A, Mounting Type:Through Hole, DSPIC33FJ06GS101A-I/P pinout, DSPIC33FJ06GS101A-I/P datasheet PDF, DSPIC33FJ06GS101A-I/P amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology DSPIC33FJ06GS101A-I/P ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.