DSPIC33EP64MC503T-I/TL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DSPIC33EP64MC503T-I/TL
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
36-VFTLA Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 36VTLA
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Surface Mount :
yes
Min Supply Voltage :
2.95 V
RoHS :
Compliant
Data Bus Width :
16b
ROM (words) :
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Package Shape :
Square
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Pin Count :
36
HTS Code :
Number of I/O Lines :
25
Height Seated (Max) :
1mm
Interfaces :
CAN/I2C/SPI/UART
Program Memory Type :
Flash
Width :
5 mm
Supply Current-Max :
150 mA
RAM (bytes) :
Terminal Position :
QUAD
Terminal Form :
NO LEAD
Interface :
CAN, I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
Mount :
Surface Mount
Data Converters :
A/D 8x10b/12b
Oscillator Type :
Internal
Number of Programmable I/O :
25
Number of Terminations :
36
RAM (words) :
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
Max Supply Voltage :
3.6 V
Supplier Device Package :
36-VTLA (5x5)
JESD-609 Code :
e4
Operating Supply Voltage :
3.3V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
On Chip Program ROM Width :
24
Seated Height-Max :
1 mm
Base Product Number :
DSPIC33EP64MC503
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Timers/Counters :
5
Temperature Grade :
Industrial
DMA Channels :
yes
Max Frequency :
70 MHz
DAC Channels :
No
Data Converter :
A/D 8x10b/12b
Frequency :
70MHz
Has ADC :
Core Size :
16-Bit
Watchdog Timer :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Factory Lead Time :
22 Weeks
Memory Type :
Flash
Number of I/O :
Max Operating Temperature :
85 °C
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
ROM Programmability :
Qualification Status :
Not Qualified
Base Part Number :
DSPIC33EP64MC503
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
EEPROM Size :
Length :
5 mm
Number of Terminals :
Package :
Tape and Reel (TR)
Format :
FLOATING-POINT
Mounting Type :
Core Architecture :
dsPIC
Min Operating Temperature :
-40 °C
ECCN Code :
3A001.A.3
Power Supplies :
3.3 V
Package / Case :
36-VFTLA Exposed Pad
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Bit Size :
16
Speed :
70 MIPs
Terminal Pitch :
0.5 mm
Program Memory Size :
64KB 22K x 24
Core Processor :
dsPIC
Microchip Technology Inc
Supply Voltage :
3.3V
RAM Size :
4K x 16
Memory Size :
64KB
Radiation Hardening :
No
Published :
PWM Channels :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~3.6V