DSPIC33EP64GS502-I/2N
Mfr.Part #
DSPIC33EP64GS502-I/2N
Package / Case
28-UQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 28UQFN
Product :
DSPs
MICROCONTROLLER
Qualification :
AEC-Q100
Package Shape :
Square
Number of Terminations :
28
Number of I/O Lines :
21
Terminal Form :
NO LEAD
Length :
6mm
Supply Voltage :
3.3V
Base Product Number :
DSPIC33EP64GS502
Data Converters :
A/D 12x12b, D/A 1x12b
Seated Height-Max :
0.55 mm
Height Seated (Max) :
0.55mm
Package / Case :
28-UQFN Exposed Pad
On Chip Program ROM Width :
8
Speed :
70 MIPs
Supplier Device Package :
28-UQFN (6x6)
Program Memory Size :
64KB 64K x 8
RAM Size :
8K x 8
Mounting Style :
SMD/SMT
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Brand :
Base Part Number :
DSPIC33EP64GS502
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~3.6V
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
Temperature Grade :
Industrial
Microchip
Terminal Pitch :
0.65mm
Connectivity :
I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Number of I/O :
21
Series :
dsPIC™ 33EP
Width :
6mm
Pbfree Code :
Screening Level :
TS 16949
RAM (bytes) :
Clock Frequency :
60MHz
Subcategory :
Embedded Processors and Controllers
DAC Channels :
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
ROM (words) :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Operating Supply Voltage :
3 V to 3.6 V