DSPIC33EP512MC506-I/MR
Mfr.Part #
DSPIC33EP512MC506-I/MR
Package / Case
64-VFQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 16BIT 512KB FLASH 64VQFN
Seated Height-Max :
1 mm
Number of Timers/Counters :
12
Operating Supply Voltage :
3.6V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
DAC Channels :
No
Power Supplies :
3.3V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Factory Lead Time :
6 Weeks
Terminal Pitch :
0.5mm
Number of I/O :
53
Supplier Device Package :
64-QFN (9x9)
ECCN Code :
3A001.A.3
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~3.6V
RAM (bytes) :
RAM (words) :
Number of Terminations :
64
512KB 170K x 24
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Base Part Number :
DSPIC33EP512MC506
Terminal Form :
NO LEAD
On Chip Program ROM Width :
24
JESD-30 Code :
S-PQCC-N64
Number of Terminals :
64
Speed :
70 MIPs
HTS Code :
Number of I/Os :
53 I/O
Product Status :
Active
Format :
FLOATING-POINT
DMA Channels :
Connectivity :
CANbus, I2C, IrDA, LINbus, QEI, SPI, UART/USART
Qualification Status :
Not Qualified
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Base Product Number :
DSPIC33EP512MC506
JESD-609 Code :
e3
Qualification :
MICROCONTROLLER
Interface :
CAN, I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
Series :
dsPIC™ 33EP
Interface Type :
I2C, SPI, UART
Height Seated (Max) :
1mm
Packaging :
Tube
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Supply Current-Max :
150 mA
Supply Voltage :
3.3V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Temperature Grade :
Industrial
Surface Mount
Tradename :
dsPIC
Number of I/O Lines :
53
Interfaces :
I2C/SPI/UART/USB
Width :
9 mm
Product :
DSCs
Length :
9mm
PWM Channels :
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
Clock Frequency :
60MHz