DSPIC33EP512MC504-E/TL
Mfr.Part #
DSPIC33EP512MC504-E/TL
Package / Case
44-VFTLA Exposed Pad
Description
IC MCU 16BIT 512KB FLASH 44VTLA
Factory Lead Time :
20 Weeks
Supply Voltage :
3.3V
Data Converters :
A/D 9x10b/12b
Screening Level :
AEC-Q100
ECCN Code :
3A001.A.3
Number of I/O :
35
Data Converter :
A/D 9x10b/12b
HTS Code :
Number of I/O Lines :
35
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
JESD-609 Code :
e4
Seated Height-Max :
1 mm
Base Part Number :
DSPIC33EP512MC504
On Chip Program ROM Width :
24
Width :
6 mm
Microchip Technology Inc
Number of Terminations :
44
Base Product Number :
DSPIC33EP512MC504
ROM (words) :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~3.6V
Speed :
60 MHz
Bit Size :
16
Frequency :
70MHz
Terminal Position :
BOTTOM
Supplier Device Package :
44-VTLA (6x6)
Package / Case :
44-VFTLA Exposed Pad
PWM Channels :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Length :
6mm
JESD-30 Code :
S-XBCC-B44
Number of Pins :
44
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Product Status :
Active
Mount :
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Terminal Pitch :
0.5mm
Temperature Grade :
Automotive
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Connectivity :
CANbus, I2C, IrDA, LINbus, QEI, SPI, UART/USART
DAC Channels :
No
Data Bus Width :
16b
Height Seated (Max) :
1mm
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V