DSPIC33EP512MC204-I/ML
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DSPIC33EP512MC204-I/ML
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
44-VQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC MCU 16BIT 512KB FLASH 44QFN
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
DMA Channels :
yes
Has ADC :
yes
PWM Channels :
Length :
8mm
Interface Type :
I2C, SPI, UART
Brand :
Published :
Surface Mount :
Program Memory Size :
512KB 170K x 24
EEPROM Size :
Packaging :
Tube
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Number of Terminals :
44
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Supply Voltage :
3.3V
Clock Frequency :
60MHz
Oscillator Type :
Internal
Number of Pins :
44
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~3.6V
Number of I/O :
35
Product :
DSCs
JESD-30 Code :
S-PQCC-N44
Package :
Tube
Supplier Device Package :
44-QFN (8x8)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Core Processor :
dsPIC
On Chip Program ROM Width :
24
Package / Case :
44-VQFN Exposed Pad
Tradename :
dsPIC
Supply Current-Max :
150 mA
Mounting Style :
SMD/SMT
RAM (bytes) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
1mm
Temperature Grade :
Industrial
DAC Channels :
No
Data Bus Width :
16b
ROM Programmability :
Flash
RoHS :
Details
Speed :
70 MIPs
Interface :
CAN, I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
Data Converter :
A/D 9x10b/12b
Bit Size :
16
Factory Lead Time :
6 Weeks
Product Type :
DSP - Digital Signal Processors and Controllers
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Terminal Pitch :
0.65mm
Base Part Number :
DSPIC33EP512MC204
ROM (words) :
JESD-609 Code :
e3
Number of I/Os :
35 I/O
Series :
dsPIC™ 33EP
Product Status :
Active
Product Category :
Digital Signal Processors and Controllers - DSP, DSC
Number of Timers/Counters :
12
Program Memory Type :
Flash
Terminal Position :
QUAD
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
RAM Size :
24K x 16
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Base Product Number :
DSPIC33EP512MC204
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Reach Compliance Code :
Compliant
Operating Supply Voltage :
3.6V
HTS Code :
ECCN Code :
3A001.A.3
Power Supplies :
3.3V
Core Size :
16-Bit
Package Shape :
Square
Format :
FLOATING-POINT
Terminal Form :
NO LEAD
Data Converters :
A/D 9x10b/12b
Memory Size :
512kB
Mounting Type :
Surface Mount
RAM (words) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Seated Height-Max :
1 mm
Connectivity :
I2C, IrDA, LINbus, QEI, SPI, UART/USART
Microchip
Number of Cores :
1 Core
Number of Terminations :
Qualification Status :
Not Qualified
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
Width :
8 mm