DSPIC33EP512GP502T-E/SO
Mfr.Part #
DSPIC33EP512GP502T-E/SO
Package / Case
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 16BIT 512KB FLASH 28SOIC
Terminal Pitch :
1.27mm
Base Part Number :
DSPIC33EP512GP502
Supply Voltage :
3.3V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~3.6V
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Base Product Number :
DSPIC33EP512GP502
RAM (words) :
Terminal Form :
Gull wing
Power Supplies :
3.3V
Product Status :
Obsolete
Speed :
60 MIPs
Length :
17.9mm
Height Seated (Max) :
2.65mm
Number of Terminations :
28
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Series :
Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33EP
Width :
7.5mm
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
Package :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Number of Pins :
28
Data Converter :
A/D 6x10b/12b
RAM Size :
24K x 16
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Connectivity :
CANbus, I2C, SPI, UART/USART
Interface :
CAN, I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
Supplier Device Package :
28-SOIC
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Memory Size :
512kB
Package / Case :
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Number of I/O :
21
Has ADC :
Supply Current-Max :
150mA
Clock Frequency :
60MHz
Terminal Position :
Dual
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Data Converters :
A/D 6x10b/12b
ROM (words) :
Program Memory Size :
512KB 170K x 24
Introducing Microcontrollers Microchip Technology DSPIC33EP512GP502T-E/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:DSPIC33EP512GP502, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Number of Terminations:28, Number of Pins:28, Package / Case:28-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Mounting Type:Surface Mount, DSPIC33EP512GP502T-E/SO pinout, DSPIC33EP512GP502T-E/SO datasheet PDF, DSPIC33EP512GP502T-E/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology DSPIC33EP512GP502T-E/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.