DSPIC33EP512GM706-E/MR
Mfr.Part #
DSPIC33EP512GM706-E/MR
Package / Case
64-VFQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 16BIT 512KB FLASH 64VQFN
Microcontrollers
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
PWM Channels :
yes
Packaging :
Tube
Qualification :
AEC-Q100
Screening Level :
AEC-Q100; TS 16949
ECCN Code :
3A001.A.3
JESD-30 Code :
S-PQCC-N64
Number of External Interrupts :
5
Integrated Cache :
No
Boundary Scan :
Active
Format :
FLOATING-POINT
Connectivity :
CANbus, I2C, IrDA, LINbus, QEI, SPI, UART/USART
Package :
Tube
Interfaces :
CAN/I2C/SMBus/SPI/UA
Terminal Position :
QUAD
Height Seated (Max) :
1mm
Base Part Number :
DSPIC33EP512GM706
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
Length :
9mm
Speed :
60 MIPs
Supply Voltage :
3.3V
Supplier Device Package :
64-QFN (9x9)
Number of Terminations :
64
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Qualification Status :
Not Qualified
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
RAM (words) :
Published :
Low Power Mode :
Base Product Number :
DSPIC33EP512GM706
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Timers :
13
Bit Size :
16
HTS Code :
Terminal Form :
NO LEAD
Number of I/O :
53
Terminal Pitch :
0.5mm
Number of I/O Lines :
53
Width :
9 mm
RAM (bytes) :
DMA Channels :
On Chip Data RAM Width :
8
JESD-609 Code :
e3
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
DAC Channels :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~3.6V
Factory Lead Time :
23 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Data Converters :
A/D 30x10b/12b
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Supply Current-Max :
50 mA
Package Shape :
Square
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
On Chip Program ROM Width :
RAM Size :
48K x 8
Has ADC :
Oscillator Type :
Internal
Surface Mount :
Memory Size :
512kB
Mounting Style :
SMD/SMT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
CPU Family :
DSPIC33
Number of Terminals :
64
Brand :
Number of DMA Channels :
4
Data Bus Width :
16b
Power Supplies :
3.3V
Temperature Grade :
Automotive
Data Converter :
A/D 30x10b/12b
Seated Height-Max :
1 mm
Product Category :
Digital Signal Processors and Controllers - DSP, DSC
ROM (words) :
Clock Frequency :
60MHz