DSPIC33EP32MC202T-I/MM
Mfr.Part #
DSPIC33EP32MC202T-I/MM
Package / Case
28-VQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 28QFN
Data Converter :
A/D 6x10b/12b
JESD-30 Code :
S-PQCC-N28
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
ROM (words) :
RAM (bytes) :
Data Converters :
A/D 6x10b/12b
Supply Current-Max :
150 mA
Package :
Tape and Reel (TR)
Base Product Number :
DSPIC33EP32MC202
Base Part Number :
DSPIC33EP32MC202
Number of Pins :
28
Qualification :
AEC-Q100
Number of Terminals :
28
Frequency :
70MHz
Oscillator Type :
Internal
Reach Compliance Code :
Compliant
RoHS :
Details
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Interface Type :
I2C, SPI, UART
Package Shape :
Square
40
Interfaces :
I2C/SPI/UART
Mount :
RAM Size :
2K x 16
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Mounting Type :
Package / Case :
28-VQFN Exposed Pad
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Height Seated (Max) :
1mm
Terminal Form :
NO LEAD
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
DMA Channels :
yes
Number of Cores :
1 Core
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
Power Supplies :
3.3 V
Watchdog Timer :
Interface :
I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
Number of I/O :
21
Brand :
ROM Programmability :
Flash
Speed :
70 MIPs
MICROCONTROLLER
Number of I/O Lines :
21
Supply Voltage :
3.3V
Width :
6 mm
Program Memory Size :
32KB 10.7K x 24
Length :
6mm
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
16
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~3.6V
Mounting Style :
SMD/SMT
PWM Channels :
Tradename :
dsPIC
Pin Count :
Has ADC :
Factory Lead Time :
13 Weeks
Core Size :
16-Bit
HTS Code :
Supplier Device Package :
28-QFN-S (6x6)
Microchip
Radiation Hardening :
No
EEPROM Size :
Temperature Grade :
Industrial
ECCN Code :
3A991.A.2
Terminal Pitch :
0.65 mm
JESD-609 Code :
e3
Memory Size :
32kB
Product Status :
Active
Data Bus Width :
16b
Core Processor :
dsPIC
Product Type :
DSP - Digital Signal Processors and Controllers
Series :
dsPIC™ 33EP
Number of I/Os :
21 I/O
Product Category :
Digital Signal Processors and Controllers - DSP, DSC
Terminal Position :
QUAD
Number of Timers/Counters :
5
Connectivity :
I2C, IrDA, LINbus, QEI, SPI, UART/USART
Program Memory Type :
Flash
Operating Supply Voltage :
3.3V
Product :
DSCs
Seated Height-Max :
1 mm