DSPIC33EP32MC202-I/SO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DSPIC33EP32MC202-I/SO
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 28SOIC
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Qualification Status :
Not Qualified
Number of I/O Lines :
21
Supply Voltage :
3.3V
Number of I/Os :
21 I/O
Tradename :
dsPIC
Number of Terminations :
28
Temperature Grade :
Industrial
Mounting Style :
SMD/SMT
Width :
7.5 mm
Product Type :
DSP - Digital Signal Processors and Controllers
Format :
FLOATING-POINT
Base Product Number :
DSPIC33EP32MC202
Interface :
I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
Frequency :
70MHz
Number of I/O :
21
DMA Channels :
yes
Peak Reflow Temperature (Cel) :
250
Core Size :
16-Bit
Number of Timers/Counters :
5
Memory Size :
32kB
Factory Lead Time :
10 Weeks
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Qualification :
AEC-Q100
Has ADC :
yes
Product Status :
Active
Oscillator Type :
Internal
Operating Supply Voltage :
3.3V
Pin Count :
28
Interface Type :
I2C, SPI, UART
Terminal Position :
Dual
Power Supplies :
3.3 V
Program Memory Type :
Flash
Speed :
70 MIPs
EEPROM Size :
Package / Case :
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Package Shape :
RECTANGULAR
Product Category :
Digital Signal Processors and Controllers - DSP, DSC
RoHS :
Details
Connectivity :
I2C, IrDA, LINbus, QEI, SPI, UART/USART
Data Converters :
A/D 6x10b/12b
Core Processor :
dsPIC
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Radiation Hardening :
No
RAM (bytes) :
Bit Size :
16
Length :
17.9mm
JESD-30 Code :
R-PDSO-G28
DAC Channels :
No
Surface Mount :
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Terminal Pitch :
1.27mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Data Converter :
A/D 6x10b/12b
Microchip
Watchdog Timer :
Supplier Device Package :
28-SOIC
Package :
Tube
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
Terminal Form :
Gull wing
Packaging :
Tube
Number of Terminals :
ECCN Code :
3A001.A.3
ROM (words) :
RAM Size :
2K x 16
Reach Compliance Code :
Compliant
Data Bus Width :
16b
ROM Programmability :
Flash
Base Part Number :
DSPIC33EP32MC202
Program Memory Size :
32KB 10.7K x 24
Number of Pins :
Seated Height-Max :
2.65 mm
Number of Cores :
1 Core
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
HTS Code :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
RAM (words) :
Product :
DSCs
Series :
dsPIC™ 33EP
Supply Current-Max :
150 mA
On Chip Program ROM Width :
24
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
PWM Channels :
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~3.6V