DSPIC33EP32GS202-I/SO
Mfr.Part #
DSPIC33EP32GS202-I/SO
Package / Case
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 28SOIC
Stock
189
In Stock :
189
RAM Size :
2K x 8
Connectivity :
I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Reach Compliance Code :
Compliant
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~3.6V
ROM (words) :
32768
Operating Supply Voltage :
3 V to 3.6 V
Data Converters :
A/D 12x12b, D/A 2x12b
Base Product Number :
DSPIC33EP32GS202
Base Part Number :
DSPIC33EP32GS202
Bit Size :
16
Mounting Type :
SMD/SMT
Density :
256 kb
Number of I/O :
21
Terminal Pitch :
1.27mm
Factory Lead Time :
6 Weeks
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
MSL :
MSL 1 - Unlimited
Package / Case :
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
REACH SVHC :
No SVHC
Data Converter :
A/D 12x12b; D/A 2x12b
Program Memory Size :
32KB 32K x 8
Product :
DSPs
Published :
2013
Supply Voltage :
3.3V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Peak Reflow Temperature (Cel) :
250
Interfaces :
I2C/SPI/UART
Screening Level :
TS 16949
Terminal Position :
Dual
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Number of Terminations :
28
Interface :
I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Supplier Device Package :
28-SOIC
MICROCONTROLLER
Terminal Form :
Gull wing
JESD-30 Code :
R-PDSO-G28
Length :
17.9mm
Additional Feature :
OPERATES UPTO 70MIPS
Number of Terminals :
28
Seated Height-Max :
2.65 mm
Has ADC :
Height Seated (Max) :
2.65mm
On Chip Program ROM Width :
8
Number of Pins :
Package Shape :
RECTANGULAR
Core Processor :
dsPIC
Product Status :
Active
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
40
Microchip Technology Inc
EEPROM Size :
Package :
Tube
Number of I/O Lines :
21
Memory Size :
32kB
Clock Frequency :
60MHz
Width :
7.5mm
Packaging :
Tube
- 40 C
Introducing Microcontrollers Microchip Technology DSPIC33EP32GS202-I/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:DSPIC33EP32GS202, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:28-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Number of Terminations:28, Number of Pins:28, DSPIC33EP32GS202-I/SO pinout, DSPIC33EP32GS202-I/SO datasheet PDF, DSPIC33EP32GS202-I/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology DSPIC33EP32GS202-I/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.